Přírodní naučná a včelí stezka 

18.11.2023

V aleji, která začíná u naší základní školy, chceme vést naučnou včelí stezku až k přehradě Krásné. Je to ideální místo na příjemnou procházku v krajině za obcí. Další informační cedule související s naučnou stezkou chceme umístit do budoucího sportovně-relaxačního areálu "Cihelna" - ty se budou týkat lesa, lesních obyvatel a hub. Do systému malínských naučných stezek chceme také připojit lokalitu "u poldrů".

Panely budou doplněny o interaktivní prvky jako jsou QR kódy odkazující na zpěv ptáků nebo zajímavá videa, úkoly, které budou návštěvníci řešit nebo luštit. Některé panely budou i hmatové. Cílem je, aby se stezka stala také součástí programů škol, takže ke každému panelu budou připraveny pracovní listy pro všechny úrovně základního vzdělávacího systému.

Naučná stezka popisuje život včelstva v jednotlivých obdobích roku, včelařské byliny a dřeviny, způsob, jak včely vytváří med a především význam včel pro krajinu a pro lidi. Je propojena i s dalšími informacemi o ostatním hmyzu, péči o krajinu a důležitost vody v přírodě. 

V první fázi proběhne instalace panelů, v druhé fázi pak osetí zeleného pásu kolem stromů semeny rostlin a bylin, tzv. medonosnou loukou. Na stezce budou umístěny vyřezávané kláty (vyřezávané včelí úly) a prosklený úl, do kterého lze nahlédnout. Realizace potrvá přibližně 3 roky, kdy každý rok umístíme několik tabulí.

V návaznosti na to ve spolupráci se spolkem Českého svazu včelařů je možné založit včelařský kroužek pro děti i pro dospělé, protože generace včelařů stárne a je potřeba přivést k péči o včely nové zájemce. Včely jsou láska na celý život a ideální koníček.

Vedoucí projektu: Ivona Štrbíková

„Na životě včelstva se můžeme naučit, že jen spojenými silami se dá uskutečnit velké a dobré dílo.“A CO DÁL?

Podpořte naše úsilí

PŘISPĚJTE NA TVORBU INFORMAČNÍCH PANELŮ NEBO NÁKUP OSIVA. ADOPTUJTE SI KLÁT NEBO VČELSTVO. 

PŘEDPOKLÁDANÁ INVESTICE JE 500 000,-KČ. 

Realizace projektu proběhne pod záštitou okresní organizace Českého svazu včelařů, doufejme, že ve spolupráci s obcí Nový Malín.

 

© 2023 MKOS | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!