14.5. - Férová snídaně v trávě a oslava Dne matek

14.05.2023

V rámci Férové snídaně pořádají dobrovolníci na více než stovce míst České republiky piknikový happening, aby ukázali svůj zájem o životy pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Fair Trade snídaně se tradičně koná na Světový den pro fair trade, který letos připadá na sobotu 13.5.2023. 

My jsme se rozhodli snídani přesunout do trávy na neděli 14.5., kdy chceme společně s vámi tento den podpořit. V neděli 14. května 2023 si vyndejte košík, deku a přibalte fairtradové dobroty a společně posnídejme. Oslavíme tak zároveň i Den matek.

Na čem si pochutnat na Férové snídani? Piknikujeme na podporu pěstitelů ve světě, proto se hodí vzít s sebou fairtradové dobroty. Doplnit je můžeme o ty lokální, o to, co sami pěstujete, nebo o vajíčka od babičky. Hlavně si s přípravou snídaně moc nelamte hlavu. Připravili jsme pro vás také inspiraci v podobě našich osvědčených receptů, které naleznete ZDE.

Účastníte se takové akce poprvé a nevíte, co připravit? Pak prostě přijďte, nasbíráte inspiraci a za rok už vám to půjde samo.

Nevíte, kde koupit Fair trade suroviny? Potěšíme vás, že dnes už nemusíte obíhat specializované prodejny! S certifikací Fairtrade snadno seženete kávu, čaj, banány (Lidl, Kaufland), ovocné džusy nebo dobroty z fairtradového kakaa. Můžeme také něco upéct, pak je možné zkombinovat fairtradové suroviny (kakao, třtinový cukr, rýže, quinoa) s těmi lokálními (mouka, vajíčka, med). Nemáte čas ani chuť na pečení? Pak stačí chleba namazaný marmeládou z jahod z vaší zahrádky, fairtradovou čokoládovou pomazánkou nebo sýrem od místního farmáře. Dobře dostupné jsou také fairtradové cookies nebo snídaňové müsli.

Každý takový výrobek je označen známkou Fair Trade.


Lidé, kteří pěstují naše dobroty si zaslouží spravedlivé zacházení a to nebylo nikdy tak urgentní, jako teď. Pěstitelé čelí především dopadům klimatické změny a dlouhodobě nízkým výkupním cenám. Letošní ročník věnujeme především milionům drobných pěstitelů kávy. Podle výzkumu si z desítky hlavních pěstitelských zemí pouze farmáři v Brazílii a Vietnamu vydělají pěstováním kávy v průměru dost na to, aby unikli chudobě. Chudoba vede často k využívání dětské práce a dětská práce byla hlášena při výrobě kávy v 17 zemích. Výdělky pěstitelů kávy se od počátku 80. let reálně snížily na polovinu. Svou situaci zvládají lépe díky zapojení do systému Fairtrade. Pěstitelé zapojení do Fairtrade dostávaní za svou kávu, kakao nebo banány spravedlivě zaplaceno, pěstují šetrně k životnímu prostředí a děti mohou posílat do školy. Společně a demokraticky v družstvech rozhodují o fairtradovém příplatku, staví z něj školy, studny a zlepšují efektivitu pěstování. V roce 2017 činil fairtradový příplatek průměrně 118 000 € na zapojené družstvo.

Pro zlepšení své situace se pěstitelé spojují se do družstev. V nich se pak rozhodují, zda nechají své družstvo certifikovat, třeba bio nebo Fairtrade. Do obchodního partnerství v systému Fairtrade je zapojeno přes 800 000 pěstitelů kávy. Ve Fairtrade funguje výkupní cena jinak. Je zde stanovena úroveň minimální výkupní ceny, pod kterou odběratel nemůže kávu od družstva vykoupit.

Všechny informace o Fair Trade naleznete na tomto odkazu.

© 2023 MKOS | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!