6.4. Ukliďme Nový Malín

06.04.2024

AKCE UKLIĎME ČESKO – UKLIĎME NOVÝ MALÍN

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. V roce 2024 je hlavním jarním úklidovým dnem sobota 6. dubna a podzimním sobota 21.9.

Jak to vzniklo

Celosvětový úklidový den (World Cleanup Day) je myšlenka, která vyvstala ze spontánní národní iniciativy Let's Do It! v Estonsku v roce 2008, kdy se 4% obyvatel aktivně zapojilo a vyčistilo celé Estonsko za pouhých pět hodin. Od té doby se myšlenka národních úklidů rozšířila do více než 100 zemí na všech kontinentech.

Kdo uklízí

Uklízí všichni. Společně. V jeden den. Do úklidových akcí se zapojují lidé po celé České republice. Uklízejí školáci, politici, úředníci, skauti, děti z dětských domovů, učitelé, kuchaři, vysokoškoláci, důchodci, programátoři, lékaři, prodavači, ekologové, turisti, členové místních spolků, pejskaři, hasiči, fotbalisti, tanečníci, pankáči … Prostě ti, kteří se chtějí zapojit, cítí spoluzodpovědnost k místu, kde žijí, kam chodí na procházky, uklízí tam, kde to mají rádi. Uklízí se společně v jeden den!

Jak to funguje

Hnacím motorem jsou místní organizátoři úklidu a vedoucí skupinek dobrovolníků, kteří se chopí zodpovědnosti a pomáhají s hladkým průběhem úklidu. Pytle a rukavice poskytuje centrála iniciativy Ukliďme Česko. Srdcem celé akce jsou dobrovolníci, kteří se přihlásí organizátorům úklidu osobně nebo se registrují na https://www.uklidmecesko.cz/about/dobrovolnik/, zůstanou v kontaktu s organizátory, a nakonec přijdou na sraz, seznámí se s bezpečnostními pokyny a uklidí co nejvíc odpadu. Společně!

Jak to proběhne u nás

 • Úklid je registrovaný a naplánovaný na sobotu 6.4.2024. Úklidový materiál objednán.
 • Organizátorem místního úklidu je Ivona Štrbíková.
 • Patronem akce je obecní společnost Provozní Nový Malín, která poskytne dobrovolníkům zázemí, zajistí svoz a likvidaci odpadu.
 • SRAZ DOBROVOLNÍKŮ JE V SOBOTU 6.4. V 9:30 -10:00 PŘED BUDOVOU PROVOZNÍ NM, Č.P. 83. Na místě proběhne registrace, rozdělení do skupinek s organizačními pokyny, určení místa úklidu a vydání pytlů a rukavic.
 • Pro dobrovolníky bude na startu k dispozici malá svačinka s sebou a po akci vás zveme doplnit energii buřtgulášem (pro vegetariány s hlívou).

Chcete se zapojit a stát se hrdinou?

 • Registrujte se na https://www.uklidmecesko.cz/about/dobrovolnik/ nebo kontaktujte místního organizátora: Ivona Štrbíková, email: ivona.strbikova@seznam.cz, tel.: 776 578 868.
 • Zamyslete se, jestli chcete pomoci s organizací a kde byste chtěli úklid realizovat (například: chcete jít uklízet jako rodina, parta přátel nebo členové místního spolku – někoho si zvolíte jako vedoucího skupinky a vadí vám, jak to vypadá kolem cyklostezky mezi Malínem a Šumperkem nebo alejí za školou – tak se vydáte tam)
 • Sledujte pokyny a novinky k úklidu na facebookové stránce události https://fb.me/e/xLmJar5KG (případně na @malinskykos, @obecnovymalin) nebo na www.malinskykos.cz)
 • No a pak už jen přijďte na sraz a celý den si společně užijte s pocitem dobře odvedené práce.

Na co nezapomenout

 • Na dobrou pevnou obuv a oblečení odpovídacímu počasí, dlouhé kalhoty a rukávy, ať se nepoškrábete, své oblíbené pracovní rukavice (pokud máte nebo na místě od nás dostanete).
 • Baťůžek na vodu, svačinku, případně pláštěnku.
 • Vezměte si reflexní vestu (např. z povinné výbavy v autě). Pokud se budete pohybovat kolem silnice/cyklostezky je potřeba, abyste byli vidět – bezpečnost na prvním místě.
 • Dobrou náladu a slunce v duši.

Děkujeme, že se zapojíte a těšíme se na viděnou! V sobotu 6.4. v 9:00 před Provozní!

Za organizátory: Ivona Štrbíková

Zdroj: https://www.uklidmecesko.cz/

© 2023 MKOS | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!